Oliwa z oliwek obok niesamowitych walorów smakowych wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm. Wśród dobrodziejstw dla zdrowia, jakie niesie ze sobą jej spożywanie można wymienić np. bogate źródło witaminy E i K, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Niektórzy w obawie przed ich utratą boją się smażyć na oliwie z oliwek. Czy słusznie? Czy w trakcie podgrzewania traci ona cenne właściwości? Sprawdźmy.
Oliwa z oliwek - czym jest i jak powstaje?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy można smażyć na oliwie z oliwek, zastanówmy się czym ona w ogóle jest. Cofnijmy się nawet o 6000 lat przed naszą erą! Tereny Azji Mniejszej stały uprawą gajów oliwnych. To właśnie wyciąg z ich owoców posłużył do stworzenia oliwy z oliwek. Rozpoczęcie zbiorów to późna jesień, a zakończenie to koniec wiosny. Przybierała różne barwy, które uzależnione były zarówno od jakości owoców, jak również ich gatunku i stopnia dojrzałości. W praktyce mowa o dużej różnorodności - od świeżej zieleni, po iście głęboką żółć.
Warto wiedzieć, że kolor dużo mówi o czasie, który upłynął od wytłaczania oliwy, jak również jej jakości. W przypadku jasnych żółci mowa o najświeższej. Kiedy natomiast widoczne były refleksy o szmaragdowym zabarwieniu, wówczas wiadome było, że minęły już kolejne tygodnie.
Wraz z rozwojem cywilizacji właściwości oliwy z oliwek zaczęto doceniać w Fenicji, Babilonie, Grecji, starożytnym Egipcie, jak również w Rzymie. I tak jej popularność trwa aż do dziś, czemu trudno jest się dziwić. Obok dobrodziejstw dla organizmu, oliwa z oliwek ma niesamowity potencjał kulinarny. Wyróżnia się zdecydowanym smakiem i aromatem, który podkreśla smak wielu dań.
WAŻNE: Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oliwy z oliwek. Wśród nich istotne miejsce zajmują oliwy z oliwek extra virgin https://olini.pl/kategoria/oliwa. W tym przypadku mamy do czynienia z najwyższej jakości tłuszczem roślinnym - tłoczonym na zimno (w ciągu 24 godzin od zbioru). W jego składzie na próżno szukać ulepszaczy.
Smażenie na oliwie z oliwek - czy obawy o utratę właściwości są zasadne?
Dobrej jakości oliwa z oliwek to moc cennych właściwości zdrowotnych, jak również walorów smakowych. Olej roślinny tłoczony z oliwek najwyższej jakości charakteryzuje się wspaniałym aromatem, nutą pikantności, a także wyrazistym, owocowym posmakiem. Ponadto jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które m.in. wspierają działanie układu odpornościowego.
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że produkt ten ma działanie antyoksydacyjne, a do tego reguluje poziom cholesterolu we krwi. W oliwie z oliwek znajdziemy także moc witamin, a wśród nich m.in. witaminę E. Jest ona kluczowa w zwalczaniu wolnych rodników przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych. Nie można również zapomnieć o witaminie K, która jest dużym wsparciem dla układu krwionośnego.
Oliwa z oliwek dobrej jakości to także źródło polifenoli, które wpływają na wzmocnienie ścian komórkowych, a co za tym idzie, wytrzymałość tętnic, co jest bardzo ważne w profilaktyce chorób serca.
Czy smażenie na oliwie z oliwek sprawia, że traci ona swoje cenne właściwości? Nie ma się czego obawiać. Z powodzeniem można stosować ją do tego rodzaju obróbki termicznej. Ponadto wykazuje się największą stabilnością oksydacyjną wśród dostępnych olejów spożywczych, jak również niskim poziomem tłuszczów trans i innych produktów ubocznych.
Należy jednak pamiętać o tym, że spożywanie smażonych potraw najlepiej ograniczyć do minimum. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prozdrowotny potencjał oliwy z oliwek wykorzystywać na inne sposoby, np. jako dodatek do sałatek czy mięs.
Oliwa z oliwek, a punkt dymienia
Czym jest punkt dymienia? Jest to temperatura w której tłuszcz zaczyna wydzielać szkodliwe substancje. Nazwę zawdzięcza właśnie pojawiającemu się w trakcie smażenia dymowi. Mamy wówczas do czynienia z toksyczną akroleiną. Nietrudno więc się domyślić, że im wyższy punkt dymienia, tym lepiej. Takim właśnie charakteryzuje się oliwa z oliwek. Dobrej klasy produkt - w tym oliwa z oliwek extra virgin - nie emituje akroleiny nawet w temperaturze 220-240 stopni Celsjusza.
Oliwa do smażenia - czym się kierować przy wyborze?
Jeśli szukamy bezpiecznego i zarazem najzdrowszego oleju spożywczego do smażenia, najlepiej postawić na oliwę z oliwek extra virgin. Nie dość, że jest tłoczona na zimno tuż po zbiorach, to w dodatku produkuje się ją ze starannie wyselekcjonowanych owoców. Ponadto jest bardzo uniwersalna - nadaje się zarówno do smażenia i pieczenia, ale również do podawania na zimno.
Nie bez znaczenia pozostaje także jej niezwykle bogaty smak i aromat, a także moc cennych składników odżywczych i witamin. Niezależnie od tego, czy w naszej kuchni pojawi się oliwa grecka, oliwa włoska czy też oliwa hiszpańska, każda z nich to dobry wybór. Pamiętajmy jednak o tym, aby sięgać po sprawdzone produkty od renomowanych producentów, które są niefiltrowane i nieoczyszczane. Powód? W takiej postaci zachowują wszelkie właściwości odżywcze.
Jaki przydatny artykuł. Warto zapamiętać te informacje.
OdpowiedzUsuńPrzyznam szczerze, że nigdy nie smażyłam niczego na oliwie z oliwek. Jej zazwyczaj używam do sałatek oraz zabiegów kosmetycznych.
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawy post
OdpowiedzUsuńByłam kilka miesięcy we Włoszech gdzie uczył mnie gotować wiekowy Włoch i on zawsze używał oliwę do wszystkiego, nawet do pieczenia frytek w piekarniku.
OdpowiedzUsuńUwielbiam oliwę z oliwek i używam jej w kuchni praktycznie codziennie :)
OdpowiedzUsuńZ tego co mi dietetyk kliniczny mówić nie jest to olej do smażenia szybciej do dodawana do sałatek . Ale szczerze ile ludzi tyle opinii
OdpowiedzUsuń